Stay on top of the game!
Real-time notifications in the app

Miranda Cup 2018

You need to be logged in to register for the competition. If you have a Competize account,sign in to register for the competition. Otherwise click the button Continue to create a new account. Continue
You need to be logged in to create a match. If you have a Competize account,sign in to create the match. Otherwise click the button Continue to create a new account. Continue
Starting on 27/06/2018 U8, 7-a-side Groups and knockout (one leg), 3 groups, 3 rounds
Contact the organizer
  • Winners

    Sporting CP
    Atlético de Madrid
    Académica de Coimbra

    Top Scorer

    Sevastian Belov
    Sporting CP
    14 Goals      6 Apps

    Tables

  • Automatic
    Qualification
    2 Highest
    Runners Up

    In case of a tie between two or more teams, it will be taken into account (in order):
      Active criterion
    • Direct matches between the two teams.
    • Younger team.
    • Total goals difference.
    • Team receiving less goals.
    • Team with better fair play.
    • Team scoring more goals.
      Inactive criterion
    In case of a tie to all the above, the classified team is the one with

    (In this situation, the organizer will be asked to manually indicate the classified teams)



    Group A
    Group B
    Group C

    You need to amend the position of the next teams to can generate automatically the next round. Drag and drop the teams until they have the correct position before generating the next round

    Generate next round


  • Knockout



  • Oldest first

    5th and 6th positions

    EAS Carnide B EAS Carnide B 2 (1)
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra 2 (2)
    EAS Carnide B EAS Carnide B
    2 - 2
    (1 - 2)
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra

    3rd and 4th positions

    Benfica Estádio Benfica Estádio 3
    Santa Maria Santa Maria 7
    Benfica Estádio Benfica Estádio
    3 - 7
    Santa Maria Santa Maria

    Silver phase - 3rd and 4th positions

    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro 4 (0)
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras 4 (1)
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro
    4 - 4
    (0 - 1)
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras

    Silver phase - Final

    EAS Carnide A EAS Carnide A 1 (1)
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube 1 (2)
    EAS Carnide A EAS Carnide A
    1 - 1
    (1 - 2)
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube

    7th and 8th positions

    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa 2 (0)
    CADE CADE 2 (2)
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa
    2 - 2
    (0 - 2)
    CADE CADE

    Consolation Semi-finals

    Académica de Coimbra Académica de Coimbra 5
    CADE CADE 3
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra
    5 - 3
    CADE CADE
    EAS Carnide B EAS Carnide B 4
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa 1
    EAS Carnide B EAS Carnide B
    4 - 1
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa

    Final

    Sporting CP Sporting CP 6
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid 2
    Sporting CP Sporting CP
    6 - 2
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid

    Silver phase - Semi-finals

    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube 12
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras 1
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube
    12 - 1
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras
    EAS Carnide A EAS Carnide A 9
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro 0
    EAS Carnide A EAS Carnide A
    9 - 0
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro

    Semi-finals

    Santa Maria Santa Maria 1
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid 3
    Santa Maria Santa Maria
    1 - 3
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid
    Sporting CP Sporting CP 2
    Benfica Estádio Benfica Estádio 1
    Sporting CP Sporting CP
    2 - 1
    Benfica Estádio Benfica Estádio

    Quarter-finals

    CADE CADE 0
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid 3
    CADE CADE
    0 - 3
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra 1 (2)
    Santa Maria Santa Maria 1 (3)
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra
    1 - 1
    (2 - 3)
    Santa Maria Santa Maria
    Benfica Estádio Benfica Estádio 5
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa 1
    Benfica Estádio Benfica Estádio
    5 - 1
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa
    Sporting CP Sporting CP 5
    EAS Carnide B EAS Carnide B 3
    Sporting CP Sporting CP
    5 - 3
    EAS Carnide B EAS Carnide B

    Week 3

    Sporting CP Sporting CP 12
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube 0
    Sporting CP Sporting CP
    12 - 0
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube
    EAS Carnide A EAS Carnide A 1
    CADE CADE 4
    EAS Carnide A EAS Carnide A
    1 - 4
    CADE CADE
    Benfica Estádio Benfica Estádio 5
    Santa Maria Santa Maria 0
    Benfica Estádio Benfica Estádio
    5 - 0
    Santa Maria Santa Maria
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa 11
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro 1
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa
    11 - 1
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid 2
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra 5
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid
    2 - 5
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra
    EAS Carnide B EAS Carnide B 18
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras 2
    EAS Carnide B EAS Carnide B
    18 - 2
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras

    Week 2

    Sporting CP Sporting CP 6
    CADE CADE 1
    Sporting CP Sporting CP
    6 - 1
    CADE CADE
    EAS Carnide A EAS Carnide A 6
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube 1
    EAS Carnide A EAS Carnide A
    6 - 1
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube
    Benfica Estádio Benfica Estádio 12
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro 1
    Benfica Estádio Benfica Estádio
    12 - 1
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa 0
    Santa Maria Santa Maria 3
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa
    0 - 3
    Santa Maria Santa Maria
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid 4
    EAS Carnide B EAS Carnide B 1
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid
    4 - 1
    EAS Carnide B EAS Carnide B
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras 2
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra 24
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras
    2 - 24
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra

    Week 1

    Sporting CP Sporting CP 8
    EAS Carnide A EAS Carnide A 2
    Sporting CP Sporting CP
    8 - 2
    EAS Carnide A EAS Carnide A
    CADE CADE 6
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube 0
    CADE CADE
    6 - 0
    Damaia Ginásio Clube Damaia Ginásio Clube
    Benfica Estádio Benfica Estádio 8
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa 1
    Benfica Estádio Benfica Estádio
    8 - 1
    UD Alta Lisboa UD Alta Lisboa
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro 1
    Santa Maria Santa Maria 15
    Escola Futebol Viveiro Escola Futebol Viveiro
    1 - 15
    Santa Maria Santa Maria
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid 15
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras 0
    Atlético de Madrid Atlético de Madrid
    15 - 0
    Académico das Gândaras Académico das Gândaras
    EAS Carnide B EAS Carnide B 1
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra 2
    EAS Carnide B EAS Carnide B
    1 - 2
    Académica de Coimbra Académica de Coimbra

In case of a tie between two or more teams, it will be taken into account (in order):

1. Direct matches between the two teams.
2. Younger team.
3. Total goals difference.
4. Team receiving less goals.
5. Team with better fair play.
6. Team scoring more goals.

In case of a tie to all the above, the classified team is the one with Maior numero de vitorias na fase de grupos Equipa com o atleta mais jovem